spot_img

देशव्यापी कार्यक्रम गरि खाद्य स्वच्छता दिवस मनाइयो

spot_img

काठमाडौँ । ‘स्वच्छ र सन्तुलित आहार, स्वस्थ जीवनको आधार’ भन्ने नाराका साथ मंगलबार देशव्यापी रुपमा विश्व खाद्य स्वच्छता दिवस मनाइएको छ । विश्वभर जुन ७ मा खाद्य स्वच्छता दिवस मनाएदै आइएको छ । नेपालमा भने सप्ताहव्यापी रुपमा विभिन्न कार्यक्रम गरि मंगलबार मुल समारोह आयोजना गरिएको खाद्य, प्रविधि तथा गुण नियन्त्रण विभागले जनाएको छ ।

खाद्य, प्रविधि तथा गुण नियन्त्रण विभागले काठमाडौमा विहान प्रभातफेरी र मुल समारोह आयोजना गरेको थियो । मुल समारोहमा कृषि तथा पशुपंक्षी विकास मन्त्रालयका सचिव डा. गोविन्द शर्मा, विभिन्न विभागका महानिर्देशक, उपभोक्तावादी संस्थाका प्रतिनिधि, खाद्य प्रविधिका शिक्षक, विद्यार्थीलगायतको उपस्थिति रहेको थियो ।

कार्यक्रममा विभागका योजना शाखा प्रमुख संजय भण्डारीले खाद्य स्वच्छता सप्ताहमा आमउपभोक्तालाई खाद्य स्वच्छतासम्बन्धी चेतनामूलक कार्यक्रम देशव्यापी रुपमा गरिएको बताउनु भयो । विभागका महानिर्देशक डा. मतिना वैद्य जोशीले स्वस्थ तथा सबल जनशक्ति राष्ट्र निर्माणको महत्त्वपूर्ण आधार स्तम्भ भएकाले समग्र देश विकासका लागि समेत स्वच्छ र सन्तुलित खानपानलाई महत्व दिन उपभोक्ता सचेत हुन आवश्यक रहेको बताउनु भयो ।

विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनको तथ्याङ्कअनुसार अस्वस्थकर खानेकुराका कारण विश्वभर प्रत्येक वर्ष करिब ५५ करोड मानिस बिरामी हुने गरेका छन् भने अस्वस्थकर खाना उपभोगले दुई लाख ३० हजारको मृत्यु हुने गरेको छ । विश्वमा हरेक वर्ष अस्वच्छकर एवं दूषित खाद्य पदार्थबाट झाडापखालादेखि क्यान्सरसम्म गरी दुई सयभन्दा बढी रोग लाग्ने गरेको पाइएको छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

भर्खरै

रसायन हालेर पकाइएको आँप कसरी चिन्ने?

आँप, केरा, मेवा, अम्बाजस्ता फल रुखमा छिपिएपछि नपाके पनि टिपिन्छ। यसरी काँचै टिपिने फल टिपिसकेपछि प्राकृतिक रुपमा आफै वा...

‘आमाको दूधको विकल्प खोज्नु दुःखद्’

काठमाडौं- पच्चीस वर्षमा पूर्ण स्तनपान गराउने प्रवृत्ति ७५ प्रतिशतबाट ५६ प्रतिशतमा झरेको छ । स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले नेपाल...

नियन्त्रण भएन तरकारीमा विषादी

काठमाडौँ । काठमाडौ उपत्यकामा भित्रिने तरकारीमा विषादीको अवशेष खान मिल्नेभन्दा बढि मात्रामा पाइएको छ । कालीमाटी तरकारी तथा फलफूल...

विद्यालय खाजाको मेनुमा फर्सिको खीरदेखि कोदोको हलुवासम्म

काठमाडौं । शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालय अन्तरगतको शिक्षा तथा मानव स्रोत विकास केन्द्रले बालबालिकालाई विद्यालयमा दिइने दिवा खाजाको...
spot_img

अन्य सम्बन्धित